ნათელა ლორთქიფანიძე
понедельник, 27 июня 2016 г.
გაკვეთილის მთავარი
თემა
|
საქართველოს შიდა წყლები
|
სწავლების საფეხური
|
IX-კლასი
|
მოსწავლეთა პროფილი
|
22 მოსწავლე
|
გაკვეთილის მნიშვნელობა /აქტუალობა
|
ახასიათებს საქართველოს ბუბებრივ პირობებს.
|
გაკვეთილის მიზნები და შედეგები
|
მიზანი მიღწეულია, თუ მოსწავლე; ადგენს მიზეზ
შედეგობრივ
კავშირებს ფიზიკურ გეოგრაფიულ პარამეტრებს შორის და
მსჯელობს მათ გეოგრაფიაზე (მაგ;საქართველოს რელიეფის
ფორმებს და ჰავის თავისებურებებს უკავშირებს
ჰიდროგრფიული
ქსელის ჩამოყალიბება–გავრცელებას. ამ მაჩვენებლების მიხედვით ადარებს
დასავლეთ
და აღმოსავლეთ საქართველოს;
რუკის და სხვა ინფორმაციის გამოყენებით ახასიათებს
მნიშვნელოვან გეოგრაფიულ ობიექტებს და მოვლენებს,
მათგან
გამოარჩევს რეკორდული მაჩვენებლების მქონეს
(ნალექიანობა,
ქარიანობა, მეწყერი,და სხვა) და ავსებს შესაბამის
კონტურულ
რუკას;
რუკებისა და ტექსტური მასალის გამოყენებით
აღწერს
საქართველოსატთვის დამახასიათებელ მნიშვნელოვან
რესურსებს
მინერალურწყლებს, სიმძლავრე ენერგია,და აკავშირებს
მოსახლეობის სამეურნეო საქმიანობასთან. აღნიშნული
მახასითებლების მიხედვით, აჯგუფებს საქართველოს
რეგიონებს.
აგროვებს ინფორმაციას საქართველოს ატლასში,
ადარებს
საქართველოს ორ განსხვავებულ რეგიონს, თვალსაჩინო
ნიშნების
მიხედვით (მდებარეობის, რელიეფის კლიმატის,
ჰიდროგრაფიული,
ქსელის და სხვა. მსგავსება განსხვავებას გამოსახავს
მისთვის
მისაღები ფორმით.
ადარებს და აჯგუფებს საქართველოს ენერგეტიკულ
რესურსებს.
მაგ. ტრადიციული, ალტერნატიული, ენერგეტიკული
რესურსები
გარემოს დაცვითი უსაფრთხოების მიხედვით.
ეცნობა მდგრადი განვითარების–გარემოს დაცვით თემებს, გამოყოფს მათგან
საქართველოსათვის
აქტუალურს და მსჯელობს გამომწვევ მიზეზებზე
და შედეგებზე.
|
წინასწარი ცოდნა
|
ა)საქართველოს მდებარეობა საზღვრები.
ბ)ლიხის წყალგამყოფი ქედის მნიშვნელობა,
დასავლეთის და
აღმოსავლეთის განსაზღვრა.
გ)გაიხსენონ შავი ზღვის მნიშვნელობა.
ვ)ჩამოთვალონ დასავლეთის და აღმოსავლეთის
მდინარეების
სახელები.
დ)ჩამოთვალოს ძირითადი კლიმატწარმომქმნელი
ფაქტორები.
ე)თანამედროვე ეკოლოგიური პრობლემები.
|
შეფასების საგანი და პროცედურები
|
პასუხების შეფასებისას მასწავლებელი ყურადღებას
მიაქცევს
კონტურულ რუკებზე მუშაობისა და მსჯელობის
უნაარს,
აგრეთვე მოსწავლეები ფასდებიან იმ მიზნებიდან
გამომდინარე,
რომელიც გაკვეტილის დასაწყისში დაისახა.
დავაკვირდები
მოსწავლეების პასუხებს და შედეგებიდან
გამომდინარეს შევაფასებ
შემდეგი კრიტერიუმების მიხედვით;
ა)ინფორმაციის ანალიზის, ინტერპრეტაციის
და კლასიფიცირების
უნარი;
ბ)მიზეზ–შედეგობრივი კავშირების დადგენის
უნარი.
გ)საკიუთარი მოსაზრების გამოთქმის,
არგუმენტებისა და
დასკვნების გაკეტების უნარი. სეფასება იქნება განმავიტარებელი
სიტყვიერი და განმსაზღვრელი, შეფასდებიან
ინდივიდუალურად.
|
სასწავლო მასალა და ტექნიკური რესურსები
|
მე IX კლასის სახელმძღვანელო საქართველოს
გეოგრაფია.
საქართველოს ფიზიკური რუკა–1;600 000,.
კომპიუტერი, პროექტორი, ცარცი, დაფა,
ფურცლები, ფანქარი,
პასტა.
განსავითარებელი უნარები; მუშაობა რუკაზე,
მათ შორის
კონტურულზე, კომპიუტერთან თანამშრომლობა,
მსჯელობის,
ნასწავლის გამეორებითა და გამოყენებით
ყურადღების
განვითარება.
|
გაკვეთილის მსვლელობა/საკლასო მენეჯმენტი
|
დავალების შემოწმებას (5)წ. ეთმობა.
მასწავლებლის თხოვნით მოსწავლეები
იხსენებენ მდინარის
შემადგენელ ნაწილებს და განმარტავენ
მათ მნიშვნელობას(5)წ.
ამის შემდეგ კლასი იყოფა ორ ჯგუფად;
Iჯგუფი მუშაობს შავი ზღვის აუზის
მდინარეებზე; იყენებენ
Tცხრილს
IIჯგუფი კასპიის ზღვის მდინარეებზე
დაიყენებენ T ცხრილს.
1.ჯგუფი ამზადებს ცნობას
ა)–ს და მათ ქვეშ მოთავსებულ
სავარჯიშოებს.
2)მუშაობს ბ) და გ) წყაროებზე და
მათ ქვეშ მოთავსებულ
სავარჯიშოებზე 10)წ.
სავარჯისოს დასრულების შემდეგ
მოსწავლეები ცვლიან
კონტურულ რუკებს და ერთმანეთის
ნამუშევრებს ამოწმებენ.
პასუხების პრეზენტაციას (5)წ. ეთმობა.
ტბებისა და წყალსაცავების თავისებურებების
გახსენების შემდეგ
1)ჯგუფი ამზადებს ქვეთავს
; ტბები,
ხოლო 2)ჯგუფი ქვეთავს
წყალსაცავები. ჩანჩქერებზე ორივე ჯგუფი
მუშაობს და ორივე
ჯგუფი პასუხობს შესაბამის სავარჯიშოებსაც(10)წ.
პასუხების
პრეზენტაციას (5)წ. ეთმობა.
|
Подписаться на:
Сообщения (Atom)